Nikdy jsem nevěřil, že napíšu tuhle píseň.

Ale člověk nemůže mlčet, když vidí tolik zla, tolik bolesti, tolik násilí a krutosti. A tak jsem jen napsal, co mě trápí a co ještě stále nechápu.

Jestli se někdo chce podívat a poslechnout, stačí otevřít YouTube, zadat Vojta Kiďák Tomáško a tam je píseň a video pod názvem „Má jméno Naděje“.

Jediné co vím na tuty je, že dalších 75 už neoslavím nikdy. Takže, pokud se někdo chce podívat na čiperného staříka, jak se snaží na jevišti domáčknout akord Cis 7/9 a vzpomenout si jak je druhá sloka od Toulavýho, přijeďte 9. dubna do Lokte. V místním kulturním domě Dvorana od 18.00hod vám zahrají loketští Roháči,  písničkář s krásným hlasem Jindra Kejak, a absolutně špičková kapela Žalman a spol. A mezitím se tam bude motat moje maličkost a zkoušet, jestli vás dojmu, nebo rozveselím. A věřím, že i v tomhle podivném čase, plném smutku, a vzteku směrem k východu, si uděláme pohodu a v duších klid a mír.

Na tomto odkazu si můžete zamluvit vstupenky: https://www.smsticket.cz/vstupenky/28401-vojta-k-tomasko-zalman-a-spol-rohaci-jindra-kejak

A já budu pyšný a šťastný, jestli přijdete. VKT.

Začátkem února přijel do Lokte muzikant, zpěvák, moderátor a vynikající zvukař Petr Kratochvíl z Plzně. No, na tom by nebylo nic zvláštního. Jenže on mě pozval k natočení pár písniček, něco povídání a hodně příjemné pohody. A tak v mé oblíbené hospůdce a bistru „Nad vodou“ se rozsvítila světla, postavily mikrofony a kamera a výsledek si můžete pustit na YouTube- „Modrej Beroun Vojta Kiďák Tomáško“.

A tak, když už jsem se dostal k psaní, chtěl bych vás ještě pozvat do Lokte v dubnu. A to přímo devátého od 18.00hodin. V nádherně opravené, secesní budově Dvorany si dovolím oslavit už 75 let na této planetě. A abych na to nebyl sám, tak jsem si pozval pár milých přátel a kamarádů.

Přijede ŽALMAN a spol. Zahrají loketští ROHÁČI a pozval jsem bezva muzikanta s krásným hlasem, Jindru Kejaka. No a věřím, že zbyde čas i na pár písniček oslavence.

Pokud budete chtít přijet, tak si včas zajistěte místo. Telefon na paní kulturní ve Dvoraně je 776 347 840 nebo knihovna 352 684 229. Budu se na vás moc těšit.

Pokud má někdo zájem o nové CD, napište a rád pošlu.

Cena za 1ks 250Kč +30 Kč poštovné. Podle prvních reakcí , je prý velice povedené. Ale to já nemohu posoudit. I když mě zpětná vazba od lidí moc těší. Tak pěkný poslech. VKT.

Takže se to povedlo.
Nový kotouček s patnácti písničkami je na světě. Jmenuje se  VŠECHNO JE TAK JAK MÁ BÝT a je na něm 15 songů. Novinky i pár starších věcí, které jsem si už dávno přál přezpívat a dát jim trochu jiný, modernější vzhled. Takže, Nebe plné koní, Toulavej, a Nebe je přes léto zavřený, jsou tak, jak je cítím já.
 Díky druhé kytaře, aranžím i vokálu Tondy Hlaváče , díky krásné mandolíně Jirky Macha, díky flétně, klarinetu a citlivé harmonice Pavla Pichy i banju Vojty Zíchy, no  a samozřejmě i vokálové posile Pavla Zajíce je CD připravené pro ty, co si ho budou chtít poslechnout. Jihočeští muzikanti jsou prostě skvělí.
Nádherná práce ve studiu u Honzy Friedla ve Vyšším Brodě. Honza se ve všech těch podivných krabičkách, hejblátkách , ve všech klikyhácích na obrazovce lehce vyzná a já ho za to nesmírně obdivuji. Že je jedním z našich nejlepších zvukařů, netřeba dodávat. Stačí se zeptat třeba Vlasty Rédla, Hradišťanu, Nezmárů a dalších špiček naší folkovo country scény.
Návrh obalu má na svědomí Zdenek Fíša  Fischer, můj kamarád z Lokte. CD vychází u plzeňského vydavatelství AVIK kde šéfuje  Jirka Sláma. V Aviku jsem již vydal několik titulů a nehodlám zatím vítězný tým měnit.
Na zadní straně obalu jsou loga několika milých sponzorů.  Frantou Furchem, na jehož kytary už léta hraju, přes výrobce strun  pana Gorčíka, až k úžasnému vinaři Vítovi Sedláčkovi z Vrbice. Dalším příznivcem je perfektní masér a úhlavní kamarád, Jarda Kamenský, nebo-li  Kamy a také tam jsou mí mediální partneři, Rádio Country a rádio Samson. Neskutečný dík patří ale člověku, kterého mi poslal do cesty Vesmír a který ani nechtěl žádné poděkování. Ale já mu přesto děkuji. Pan Honza Kotek. Nemá logo, ale zato má zlaté srdce. Honzo, neskonalé díky.
Jak se album povedlo musí rozhodnout ti, co ho budou poslouchat. Já jen v skrytu duše doufám, že se líbit bude.
Jestli ano, dejte to vědět dál, vždyť všechny ty písničky jsou už teď vaše. Napište na email tomaskovojtech@gmail.com, nebo pošlete sms, či klidně volejte na 777 334 892.
Ahoj a na viděnou třeba někde na nějakém recitálu, festivalu, nebo v hospůdce na zpívané. Vojta.

Určitě si někteří z vás vzpomenou, jak jsem hrdinsky prohlašoval, že už mě nikdo do žádného studia nedostane, že nechci další stříbrný kotouček, že jsem starej a mám jenom jedny nervy a dejte mi s tím pokoj, kdo by ty moje bláboly poslouchal atd, atd…

No jo, jenže jsem povahy měkké, neumím se zatvrdit, a tak pod pohrůžkou, že mi žena přestane vařit má oblíbená jídla, nevypere, nevyžehlí a na zahradě nezreje záhony, nevytrhá plevel, natož aby posekala trávu, jsem podlehl.

Proto se tedy v lednu vypravím do Vyššího Brodu k Honzovi Friedlovi (dvorní zvukař Vlasty Rédla) a v jeho úžasném studiu natočím pár písniček. Samozřejmě nebudu to dělat sám, tak velkej muzikant zase nejsem. Pomůže mi pár dobrých přátel, jako je Tonda Hlaváč z Nezmarů, Ota Maňák z bohumínského Sluníčka a další. Ti se budou prostě snažit, aby mé citové výlevy dostali vcelku poslouchatelný kabát a vy pak budete moci své těžce vydřené peníze utratit za to, co předvedeme.

Rád bych nazpíval několik nových věcí, které ještě natočeny nebyly a také pár těch, o kterých si myslím, že by mohli být nahrány jinak, než tenkrát. Myslím tím hlavně Toulavého, Nebe plné koní, a asi dvě další. Totiž, jak mi kdosi řekl, jsem k nim víc dozrál. Já si myslím, že jsem spíš přezrálej, a tak se nechám překvapit, co ze mne ve studiu vydolujou.

Jak se bude CD jmenovat ještě nevím, ale kloním se k titulu Toulavej 2021.

Teď skoro denně sedím u metronomu, což je můj úhlavní nepřítel č.1 a pokouším se s ním nějak rozumně domluvit. Jde to fakt těžce. Ale jak říkal jakýsi ruský generál, tuším Kutuzov: Těžko na cvičišti, lehko na bojišti.  Uvidíme ve studiu. Držte mi palce, a kdyby jste kdokoli věděl o nějakém strašně bohatém člověku, co by se chtěl na vydání alba podílet a nevěděl co s penězi, ať zavolá, napíše, přijede a já budu neskonale vděčný. Kulturu tím nijak nezachrání, ale ten pocit, že pomohl jednomu bláznovi…

Tak zatím.

Ani se mi moc nechce psát. Vlastně není moc o čem. Ta virová mrcha řádí, koncerty se ruší, spousta lidí má existenční problémy, spoustě lidí se změnil život, hodně lidí je ve špitále, nebo v karanténě a hodně lidí zemřelo. Nic povzbudivého, že? A pak je tu velká spousta pitomců, machrů, idiotů bez mozku, rádoby hrdinů, kteří nebudou dodržovat hygienická opatření, kteří ve své slaboduchosti a malosti klidně nakazí další a další. Vždyť jsou přece mladí a nic moc se jim nestane. Chvilku budou mít „rýmičku“ a pak zase budou v pohodě. Je mi těch blbečků líto. Měli by se jít podívat do špitálů, kde leží nakažení covidem 19,. Vidět je připojené na plicní ventilátory, v očích strach, že zemřou, vidět ty unavené a nevyspalé doktory, sestry, sanitáře a asi by je ta frajeřina a „hrdinství“ přešlo. No nic. S blbcem nelze bojovat, jelikož nikdy nepochopí, že je blbec.

Tak lidičky hodně štěstí, hodně zdraví a zkusme vydržet. Přece nás ta maličká svině nezdolá.

Stýská se mi po vás.

9. září jsem byl pozván do Olomouckého rádia, abych posluchačům představil svoji tvorbu. Pozval mě známý moderátor Josef Sandy Nosek. Člověk by mu na ulici nedal korunu a přitom tak kultivovaného a vstřícného člověka,  jen tak nepotkáte.Ve studiu parta skvělých techniků a laskavých lidiček, takže pohoda. Plno posluchačů ve studiu, kteří i přes to, že museli mír roušky, tak  se skvěle bavili, zpívali se mnou i přes ty hadrové tlumiče na ústech. Bylo mi moc krásně po těle i po duši. Koncert je ke zhlédnutí na této adrese:

https://www.youtube.com/watch?v=XjXxBeP1Dfw

Mám už delší dobu pocit, že se ti nahoře ( Pán Bůh, Jehova, Alláh, Manitou a další ), slušně řečeno, naštvali a mají nás plné zuby. A tak, aby jsme zase objevili co je to pokora, láska, mír, a naděje, poslali jakýsi koronavir a ten, jakkoli škodivý, zatím jen dělá bububu!
Protože pokud nepochopíme varování, přijde něco daleko horšího. A bude nám k ničemu sebedražší auto, značkový ohoz, počítače, mobily, baráky za milióny, bankovní účty. Zhroutí se svět a začne se od nuly. Tak přemýšlejme a začněme každý u sebe, ať to přežijeme ve zdraví. Ale to je jen moje zamyšlení a nikdo s tím nemusí souhlasit.  Nebo může.
A teď proč najednou píšu, když jsem tak dlouho mlčel.
Chci se omluvit, že spoustu koncertů musím rušit, nebo přesunout na pozdější termíny. Vím, že teď na koncertování není ta správná doba, není ani nálada. Lidi mají jiné starosti. Obavy o své blízké, starosti o sebe, starosti jak vyjít s penězi, jak se ochránit, starosti a obavy, co bude dál.
Ale všechno špatné, k něčemu dobré. Planeta se trochu ozdraví, mnoho z nás hodně věcí pochopí, mnozí přehodnotí vztah k majetku, mnozí najdou cestu k sobě, uvidíme náš život trochu jinýma očima, třeba začne fungovat obyčejný selský rozum, možná přehodnotíme komu se dá věřit a kdo nás zklamal a dáme příště hlas těm, kteří se za nás dovedou postavit a nezklamou v těžkých dobách.  No a někteří zůstanou sebestřední a arogantní blbci až do konce.
Takže: Hodně zdraví, štěstí a naděje pro vás a věřím, že se co nejdříve uvidíme a já vám dám to nejlepší co umím. Písničky plné lásky, naděje, pokory i laskavého humoru. Jen vydržet a všechno s v dobré obrátí. A já nelžu.
Váš písničkář Vojta Kiďák Tomáško.
  1. Klidně mi napište, když se vám zasteskne a nebo bude těžko.   tomaskovojtech@gmail.com

Ano, vím, že jsem línej, nezodpovědnej a vůbec nic nepíšu. Jenže mě ty nejlepší slova a příběhy napadají před usnutím. A ráno…? kde nic-tu nic.  A psát jen hlouposti by bylo vůči vám nefér.

Takže slibuji, že jen co mě něco zajímavého napadne, napíšu. ČESTNÉ PIONÝRSKÉ.